| Composition: | Au 77.3 / Pt 9.8 / Pd 8,9 / In 1.5 / Ag 1.2 / Sn 0.5 / Cu 0.3 / Fe 0.2 Re 0.2 / Ir 0.1 |
| Standard: | DIN EN 22674 and DIN EN ISO 9693 |
| Colour: | white |
| Melting range °C: | 1260-1150 |
| Soft annealing: | 15 mins at 950 °C / quench in water |
| Hardening: | 15 mins at 600 °C / air |
| Preheating temperature °C: | 850 |
| Casting temperature °C: | 1410 |
| Further heating after melting (secs): | electr.: 180 inductive: 5–10 flame: 5–10 |
| Density g/cm3: | 18.0 |
| CTE 25°C–500°C (µm/mK): | 13.8 |
| CTE 25°C–600°C (µm/mK): | 14.0 |
| Soldering before firing: | Orplid Ceramic solder 1050 |
| Soldering after firing: | Orplid solder 760 |
| Vickers hardness (HV 5/30): | w: 200 a: 240 g/b: 190/200 |
| 0.2% proof stress (MPa): | w: 470 a: 580 g/b: 490/490 |
| Elongation at break (%): | w: 7 a: 3 g/b: 11/11 |
| Spruing: | Following the rules for dental applications (see General Instructions for Use) |
| Investment: | Phosphate-bonded investment materials |
| Preheating: | 850 °C, 30 to 120 mins until end temperature, depending on size of mould |
| Casting: | 1370-1420 °C, possibly increase by 20°C–30°C for resistance-heated vacuum pressure casting. Graphite crucible or open flame with ceramic crucible |
| Finishing: | With carbide burs and/or ceramic-bonded stones. Always grind in one direction only! Sandblasting at a flat angle, using 110 µm aluminium oxide. Pressure should not exceed 2 bar |
| Cleaning: | Steam jet cleaning or in the ultrasound device |
| Oxide firing: | 5 mins at 930°C without vacuum. |
| Soldering before firing: | Orplid Ceramic solder 1050 |
| Soldering after firing: | Orplid solder 760 |
| Firing: | For normally expanding ceramic materials with a firing temperature of up to 1050°C |