| Composition: | Ag 52,5 / Pd 39,5 / Zn 3,9 / Sn 2,0 / In 2,0 / Ir 0,1 |
| Standard: | DIN EN ISO 22674 and DIN EN ISO 9693-1 |
| Colour: | white |
| Melting range °C: | 1175-1075 |
| Soft annealing: | 15 mins at 800 °C / quench in water |
| Hardening: | 15 mins at 600 °C / air |
| Preheating temperature °C: | 800 |
| Casting temperature °C: | 1310 |
| Further heating after melting (secs): | electr.: 90–120 inductive: 10–15 flame: 10–15 |
| Density g/cm3: | 11,0 |
| CTE 25°C–500°C (µm/mK): | 16.3 |
| CTE 25°C–600°C (µm/mK): | 16.7 |
| Soldering before firing: | ORPLID® Keramik Lot CF 950 |
| Soldering after firing: | ORPLID® Lot CF 720 |
| Vickers hardness (HV 5/30): | w: 180 a: 200 g/b: 210/190 |
| 0.2% proof stress (MPa): | w: 420 a: 500 g/b: 480/420 |
| Elongation at break (%): | w: 22 a: 18 g/b: 14/24 |
| Spruing: | Following the rules for dental applications (see General Instructions for Use) |
| Investment: | Phosphate-bonded investment materials |
| Preheating: | 800 °C,30 to 90 mins until end temperature, depending on size of mould |
| Casting: | 1310°C – increase by 10°C–20°C for resistance-heated casting units. Use ceramic crucible. |
| Finishing: | With carbide burs and/or ceramic-bonded stones. Always grind in one direction only! Sandblasting at a flat angle, using 110–150 µm aluminium oxide. Pressure should not exceed 2 bar |
| Cleaning: | Steam jet cleaning or boiling in distilled water |
| Oxide firing: | 10 mins at 800°C with vacuum |
| Soldering before firing: | ORPLID® Keramik Lot CF 950 |
| Soldering after firing: | ORPLID® Lot CF 720 |
| Firing: | for low fusing, high expansion ceramics |