| Composition: | Au 51.5 / Ga 1.5 / Pd 38.4 / Ru 0.1 / In 8.5 |
| Standard: | DIN EN ISO 22674 and DIN EN ISO 9693 |
| Colour: | white |
| Melting range °C: | 1310–1245 |
| Soft annealing: | 15 mins at 1100 °C / quench in water |
| Hardening: | 15 mins at 600 °C / air |
| Preheating temperature °C: | 850 |
| Casting temperature °C: | 1460 |
| Further heating after melting (secs): | electr.: 120–180 inductive: 10–15 flame: 10–15 |
| Density g/cm3: | 14.5 |
| CTE 25°C–500°C (µm/mK): | 13.6 |
| CTE 25°C–600°C (µm/mK): | 13.8 |
| Soldering before firing: | Orplid Ceramic solder 1110 |
| Soldering after firing: | Orplid solder CF 720 |
| Vickers hardness (HV 5/30): | w: 250 a: 290 g/b: 200/225 |
| 0.2% proof stress (MPa): | w: 425 a: 590 g/b: 460/510 |
| Elongation at break (%): | w: 28 a: 17 g/b: 19/18 |
| Spruing: | Following the rules for dental applications (see General Instructions for Use) |
| Investment: | Phosphate-bonded investment materials |
| Preheating: | 850 °C, 30 to 120 mins until end temperature, depending on size of mould |
| Casting: | 1460 °C, possibly increase by 20°C–30°C for resistance-heated vacuum pressure casting. Use ceramic crucible. |
| Finishing: | With carbide burs and/or ceramic-bonded stones. Always grind in one direction only! Sandblasting at a flat angle, using 50–125 µm aluminium oxide. Pressure should not exceed 2 bar |
| Cleaning: | Steam jet cleaning or boiling in distilled water |
| Oxide firing: | 5 mins at 940°C without vacuum |
| Soldering before firing: | Orplid Ceramic solder 1110 |
| Soldering after firing: | Orplid solder CF 720 |
| Firing: | For normally expanding ceramic materials |